Anga Rihanna

Kariera 3

Rated R
8 lutego 2009 roku Rihanna była zmuszona odwołać swój występ na gali Grammy Awards 2009. Powodem było brutalne pobicie piosenkarki przez ówczesnego wtedy jej chłopaka, Chrisa Browna, który został aresztowany. 5 marca 2009 roku Brown został oskarżony o napaść. Zdjęcie pobitej Rihanny ujawniła agencja TMZ. 22 czerwca 2009 roku odbył się prcoes sądowy, w którym skazano Chrisa na 5 lat więzienia w zawieszeniu i zakazano mu się zbliżać na pięćdziesiąt metrów od Fenty, w wydarzeniach publicznych odległość tą zmniejsza się do dziesięciu metrów.
Rihanna współpracowała z Jayem-Z i Kanye Westem w efekcie tej współpracy powstał kawałek Run This Town, który na liście Billboard Hot 100 uplasował się na pozycji drugiej, a także znalazł się w pierwszej dziesiątce w dziesięciu innych krajach. We wrześniowym magazynie Vogue Italia znalazła się półnaga piosenkarka na okładce z irokezem w stylu Evy Simons. We wrześniu 2009 roku na koncercie Answer the Call w Madison Square Garden Rihanna z Jayem-Z i Westem wykonali piosenkę Run This Town. Był to pierwszy występ Ri od czasu pobicia jej przez Chrisa. Trio wykonało także utwór ten na premierze Jay Leno Show 14 września 2009 roku.
Rihanna rozpoczęła pracę nad czwartym albumem już w marcu 2009 roku. Pracowała między innymi z Ryanem Tedderem, wokalistą zespołu OneRepublic, który nazwał piosenkarkę The Next Britney (Następną Britney) . Artystka podjęła się także pracy z T-Painem, Justinem Timberlake i Ne-Yo.
8 października 2009 roku świat obiegły zdjęcia piosenkarki w wielkim białym futrze i bodach w kolorze skóry. Tego dnia Ri zaczęła już pracę nad zdjęciami z Ellenem von Unwerthem w Berlinie, które ostatecznie trafiły na album. Album ukazał się 23 listopada 2009 roku pod nazwą Rated R, singel Russian Roulette promujący płytę został wydany 20 października. Wokalistka wykonała singel na X Factor 29 listopada 2009 roku. Klip to singla ukazał się 13 listopada 2009 roku. Drugi singel pod nazwą Hard ukazał się 2 listopada 2009 roku. Utwor Rihanna wykonuje z wokalistą o pseudonimie artystycznym Young Jeezy.
31 października 2009 roku The National poinformował, że artystka wystapi na koncercie noworocznym w Abu Dhabi w Zjednoczonych Empiratach Arabskich . Artystka pierwotnie miała dać koncert w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 28 maja tego samego roku, lecz odwoła go z powodów osobistych. 31 grudnia 2009 Fenty wsytąpiła w Emirates Palace w Abu Dhabi. Al Braik Investments & AEG Live były głównymi sponsorami imprezy. Rihanna rozpocznie trasę koncertową Rated R Tour 16 kwietnia 2010. W styczniu 2010 roku Ri zdobyła dwie nagrody Barbados Music Awards w kategorii Song of the Year z Umbrellą i Entertainer of the Decade.